SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Sandviks Idrottsklubb
F10

Inför säsongsstart 2024
2024-04-07 21:08

Hej alla fina fotbollstjejer!

 

Äntligen är det dags att kicka igång med fotbollssäsongen. Storsjö lyser grönt och fint trots höga snödrivor runt omkring. Det blir en rätt så kort försäsong innan vi drar igång med tävlingsmatcher så vi får en intensiv start. Eftersom vi är en lite ny lagkonstellation i år och ganska många som är nya för varandra så behöver vi alla ta ett ansvar för att lära känna varandra, ha förståelse och tålamod med allt vad det kommer att innebära. 

 

Träningar

Vi kommer att ha tre träningstillfällen i veckan med vårt lag, utöver det finns det extra träningstillfälle på fredagar samt att det kommer att finnas möjlighet att träna med damjuniorerna.

 

Vi startar med våra träningar v16 kallelser med information skickas ut i SportAdmin.

 

Vi har ett fysträningstillfälle i veckan, ca 60min. Så här i början kommer det att vara fokus på att öka syreupptagningsförmågan, kondition i form av intervallträning anpassad för fotboll. När utegymmet tinat fram kommer vi att vara där och köra funktionell styrka. Lite längre fram kommer vi även att lägga in mera snabbhetsträning och fotarbete.

 

Innan varje fotbollspass kommer vi att köra uppvärmning innan på sidan av i ca 15-20 min. Till en början är Matthias med och håller i dessa men tanken är att ni på sikt ska ta ansvar för detta själva. Här lägger vi in knäkontrollsövningar och andra rörlighetsmoment som är skadeförebyggande.

 

Fotbollsträningarna kommer att bestå av mycket spelövningar i olika former med fokus på vårt anfallsspel/speluppbyggnad och försvarsspel/förhindra speluppbyggnad och återerövring. Vi kommer också att ha färdighetsövningar med fokus på tillslag, mottag.

Målvakterna kommer att ha målvaktsträning under båda fotbollspassen.

 

 På tisdagar har vi halvplan och ska givetvis nyttja att vi har en större yta att disponera då, medans vi på torsdagar endast har en tredjedels plan. Då blir det att anpassa oss till en mindre yta och övningarna därefter. 


En träningsvecka:

 

Måndagar 18:30-19:30 Samling vid IP. 

Fysträning -löpning utomhus

Tisdagar 17:30-19:00 Storsjö konstgräs, halvplan. 

15-20 min uppvärmning/knäkontroll löparbanan. 60 min fotboll.

Torsdagar 16:30-18:00 Storsjö konstgräs, 1/3-plan.

15-20 min uppvärmning/knäkontroll löparbanan. 60 min fotboll.

Fredagar 16:00-17:00 Storsjö konstgräs

Extraträning F&P 10-11. 

 

Vårt ansvar och löfte till varandra: Jag anmäler mig i tid till träning i SportAdmin. Om jag inte kan komma så meddelar jag min tränare och berättar anledningen till frånvaro. Till träning kommer jag förberedd och i tid. Jag är klädd efter väder och har rätt utrusning på mig. Under träningen har jag fullt fokus och är engagerad. Jag gör alltid mitt bästa och är en god lagkamrat.


Nyhetsarkiv
Fotbollsvecka 82024-06-17 14:42
Fotbollsvecka 72024-06-13 11:56
Fotbollsvecka 62024-05-27 08:15
Fotbollsvecka 52024-05-20 21:01
Träningsvecka 42024-05-07 12:19
Träningsvecka 32024-04-30 08:17
Träningsvecka 22024-04-23 09:52
Säsongstart 20192019-04-09 20:39
 
Vi stöttar Sandviks IK